.

KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY 


Krytosemenné rostliny (latinsky Magnoliophyta) jsou velmi obsáhlou nadtřídou (patří sem všechno možné od pšenice přes lekníny a růže až po vrby). Patří logicky do říše rostlin, konkrétně do podříše cévnatých rostlin. Vyvinuly se z nahosemenných, ale narozdíl od nich mají semena ukrytá v plodech (proto "krytosemenné"). Rozlišujeme je na rostliny jednoděložné a dvouděložné...

Květy krytosemenných

KVĚTNÍ OBALY

TYČINKY

PESTÍKY

SOUMĚRNOST KVĚTŮ

JEDNOPOHLAVNÉ KVĚTY

Květenství krytosemenných

Způsoby opylení u krytosemenných

 1. živočichy
  • květy jsou nápadné
  • vylučují sladkou tekutinu nektar
  • pylová zrna jsou lepkavá nebo mají drobné ostny a háčky
  • nejčastějším opylovačem – hmyz (včely, čmeláci, motýli, mouchy, pestřenky, ...)
  • květy mohou být opylovány i obratlovci (kolibříky, netopýry, ...) – květy pak bývají robustní, tuhé, většinou sytě červené (např. fuchsie, bromélie)
 2. větrem
  • pylová zrna jsou drobná a lehká
  • pylu se tvoří velké množství (velké ztráty)
  • blizny jsou často velké a rozvětvené (aby zachytily pylová zrna)
  • květní obaly jsou nenápadné nebo úplně chybí
 3. vodou
  • pylová zrna obsahují tuk a jsou chráněna voskovými obaly (některé vodní rostliny)

Rodozměna u krytosemenných

Krytosemenné rostliny mají různovýtrusou rodozměnu, která je v podstatě stejná jako u nahosemenných. Sporofytem (nepohlavní generací) je celá zelená rostlina. Vajíčka (samičí výtrusnice) jsou ukryta v pestíku - v každém vajíčku vzniká jeden haploidní mladý zárodečný vak (samičí výtrus), ten se přemění na samičí gametofytzralý zárodečný vak, v něm vzniká 8 haploidních jader, z nichž jsou důležitá tři: jedno se stane základem buňky vaječné (samičí gameta) a dvě zůstávají pohromadě jako tzv. jádro zárodečného vaku.

Samičími výtrusnicemi jsou prašná pouzdra (v každé tyčince jsou 4), z nich se uvolňují haploidní pylová zrna (samčí výtrusy). Po dopadu na bliznu z pylového zrna vyklíčí samčí gametofyt zvaný pylová láčka, která prorůstá pestíkem až k zárodečnému vaku (bývalému vajíčku) a na svém vrcholu nese dvě spermatické buňky (nepohyblivé samčí gamety).

U krytosemenných dochází k dvojímu oplození, kterého se účastni obě buňky spermatické. První buňka spermatická splývá s buňkou vaječnou, vzniká zygota a z ní embryo budoucího nového sporofytu. Druhá buňka spermatická splývá s diploidním jádrem zralého zárodečného vaku, tím vznikne triploidní jádro (3n), z něhož se vyvine triploidní výživné pletivo zvané endosperm. Semeno je útvar, který obsahuje embryo, endosperm, a semenné obaly (vznikají přeměnou obalů vajíčka). Z pohledu genetiky je semeno kombinaci tří generaci – tedy i tří geneticky odlišných jedinců. Semenné obaly jsou z původního sporofytu, endosperm je zvláštní kombinaci (triploidní buňky jsou v živé přírodě naprosto unikátní) samčího a samičího gametofytu a samotné embryo je novou generaci sporofytu.

Plody krytosemenných

SUCHÉ NEPUKAVÉ PLODY

SUCHÉ PUKAVÉ PLODY

DUŽNATÉ PLODY

Třída Jednoděložné (Liliopsida)

JEDNODĚLOŽNÉ ROSTLINY mají zárodek s jednou dělohou. Jejich cévní svazky jsou rozptýlené (nebo "roztroušené"), takže jejich stonek druhotně netloustne - roste jenom "do výšky", tím pádem jde pouze o byliny. Jednoděložné rostliny mají svazčité kořeny (nenajdeme "hlavní" kořen) a trojčetné květy (nejčastěji 6 okvětních lístků). Jejich listy bývají přisedlé, občas i řapíkaté, většinou mají souběžnou žilnatinu. Pro představu sem patří pšenice, cibule, hyacint, orchidej nebo palma.

Mezi jednoděložné patří asi čtvrtina krytosemenných rostlin. Dělí se do čtyř podtříd (v závorce jsou příklady zástupců):


>>   Kompletní systém jednoděložných rostlin najdete v kapitole Jednoděložné rostliny.

Dvouděložné rostliny

DVOUDĚLOŽNÉ ROSTLINY mají dva prvolisty, takže semena klíčí ze dvou děloh. Žilnatina bývá zpeřená, dlanitá, síťovitá či znažená, cévní svazky otevřené v kruzích s kambiem (takže mohou druhotně tloustnout), kořeny se rozlišují na hlavní a vedlejší a květy bývají dvoučetné nebo pětičetné (často 5 okvětních lístků). Primární kořen je zachován a kambium je vyvinuto, takže stonek druhotně tloustne. Patří sem naprostá většina krytosemenných rostlin, vizte příklady níže.

Dvouděložné rostliny se dnes dělí do dvou tříd...

TŘÍDA NIŽŠÍ DVOUDĚLOŽNÉ (MAGNOLIOPSIDA)

Patří sem jen zhruba 3% rostlin. Mezi zástupce patří např. šácholan, leknín a stulík žlutý.

>>   Nižší dvouděložné rostliny jsou popsány zde.

TŘÍDA VYŠŠÍ DVOUDĚLOŽNÉ (ROSOPSIDA)

Patří sem přibližně tři čtvriny krytosemenných rostlin. Dělí se do pěti podtříd:

>>   Vyšší dvouděložné rostliny jsou podrobněji popsány zde.David, Jirka část výpisků poslala Hanka


Simple flower

květ krytosemenných rostlin

Amaryllis stamens aka

tyčinky

Lillium Stamens

blizna (1.) a čnělka (2.) tvoří pestík, 3. prašník, 4. nitka, 5. korunní lístek

Wisteria sinensisPNPG

příklad hroznu (vistárie)

Scherm

schéma okolíku

Assorted grains

obilky

Illicium verum in HDR

měchýřky badiáníku

Boerenkool snavels

šešule brukve zelné

Aesculus hippocastanum fruit (jha)

tobolky kaštanu

LiliumBulbiferumCroceumBologna

příklad jednoděložné rostliny se šesti okvětními lístky (lilie)

GeraniumPratense-closeup-hr

příklad vyšší dvouděložné rostliny s pěti okvětními lístky (kakost)Našli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.