.

ALKALOIDY 


Alkaloidy jsou organické sloučeniny, které vznikají přeměnou aminokyselin. Převážná část alkaloidů je rostlinného původu. V malých dávkách mají léčebné účinky, ve větších jsou však jedovaté.

Příklady alkaloidů

KOFEIN

Kofein je nejrozšířenější drogou na světě - povzbuzuje nervovou soustavu a srdeční činnost. Je obsažen v kávě (podle rostliny Coffea je pojmenován), v listech čajovníku, některých fazolích a dalších rostlinách. Přidává se do energetických nápojů.

NIKOTIN

Nikotin je rostlinný alkaloid, který je k nalezení v tabáku (opět je pojmenován podle latinského názvu této rostliny - Nicotiana). Jde o extrémně návykovou látku, která se užívá nejčastěji kouřením cigaret (je obsažen i v náplních elektronických cigaret), protože má uvolňující účinky. Ve velkém množství je ovšem nikotin silný jed.

ATROPIN

Atropin je další silně jedovatý alkaloid, který se vyskytuje v rulíku zlomocném, durmanu, mandragoře a dalších rostlinách. Již deset bobulí rulíku zlomocného může být smrtící dávka. Používá se v nepatrných množstvích např. v očním lékařství pro rozšíření zorniček, způsobuje halucinace.

DALŠÍ ALKALOIDYJirka

Castillo


Atropa belladonna Prague 2011 2

rulík zlomocnýNašli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.