.

KETONY 


Ketony jsou deriváty uhlovodíků, které obsahují karbonylovou skupinu (skládá se z uhlíku a kyslíku, kyslík je na uhlík vázán dvojnou vazbou). Na tuto skupinu jsou vázány dva uhlovodíkové zbytky (R a R'). Nejednoduší keton je tedy propanon.

Jednoduché ketony mají narkotické účinky.

Názvosloví

Spočítáme si počet uhlíků a vytvoříme příslušný uhlovodík (např. 3 uhlíky propan) k tomu přidáme koncovku "-on" (vznikne nám propanon).

Aceton (systematicky propanon, dimethylketon)

VLASTNOSTI

Aceton je bezbarvá látka charakteristického zápachu, je hořlavá. Páry acetonu s kyslíkem vytváří výbušnou směs. Aceton může zoxidovat na velmi nestabilní peroxidy. Tyto peroxidy jsou navzdory jejich snadné přípravě velmi výbušné. Pro člověka je aceton dráždivý – při dodržování normálních zásad by neměl být smrtelný. Po požití má účinek na centrální nervový systém. Aceton je neomezeně mísitelný s vodou.

POUŽITÍ

Aceton se používá jako rozpouštědlo organických látek. Aceton se používá při výrobě plexiskla – jeho hlavní složkou je methyl-methakrylát.

Butanon (methylethylketon)

VLASTNOSTI

Butanon je za běžných podmínek bezbarvá kapalina. Vůně butanonu připomíná karamel a aceton. Butanon se vyrábí oxidací z alkoholu: butan-2-ol (viz Alkoholy – oxidace alkoholů). Tímto způsobem se vyrobí 700 000 tun butanonu ročně.

POUŽITÍ

Butanon se používá jako rozpouštědlo při výrobě pryže, pryskyřic. Nachází své použití i pro výrobu textilu a plastů.výpisky poslal Jiří


Ketone-general

obecný vzorec ketonu

Acetone-structural

aceton

2-Butanon

butanonNašli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.