Ionty jsou elektricky nabité částice. Pokud jsou nabité kladně, jde o kationty, pokud záporně, jsou to anionty. Elektrický náboj se vyznačuje vpravo nahoře od značky prvku či molekuly, a to nejprve arabskou číslicí (pokud by číslice měla být 1, nepíše se) a pak pluskem (kladný náboj) nebo mínuskem (záporný náboj). Například takto: NH4+, S2-.
Hodnota náboje se v jednoatomových iontech vždy rovná oxidačnímu číslu (a to včetně znaménka). Ve víceatomových iontech je náboj roven součtu oxidačních čísel všech atomů.
Jednotné číslo od slova "ionty" je "ion" (nikoliv "iont"), stejně tak je správně kation a anion.
Kationty jsou kladně nabité ionty, takže mají ve vzorci vždy plus.
U jednoatomových kationtů se název tvoří: "kation" + přídavné jméno prvku s koncovkou podle oxidačního čísla (to je stejné jako náboj):
U víceatomových kationtů se k přídavnému jménu vždy přidává koncovka "-oniový":
VÝJIMKA! NH4+ je kation amonný
Anionty jsou záporně nabité ionty, takže mají ve vzorci vždy mínus.
Název aniontu se obecně tvoří: přídavné jméno prvku či molekuly s koncovkou "-ový" + "anion". Ale pozor! U jednoprvkových aniontů a jednoduchých dvouprvkových aniontů musíme vycházet z toho, co to bylo před disociací na ionty. Například S ve vzorci S2- není síra, ale sulfid, protože obyčejná síra nemůže mít náboj. Takže to je anion sulfidový (nikoliv sírový).
U aniontů odvozených od kyslíkatých kyselin musíme vycházet z názvu soli. Takže jaký náboj, tolik vodíků přidat, abychom měli kyselinu. Od jejího názvu pak odtrhneme "-á" nebo "-ová" a přidáme "-an". A pak ještě "-ový", protože chceme název aniontu. A nezapomínat na vodíky, které můžou v soli zbýt! Ty se označí předponou "hydrogen-", "dihydrogen-" atd.
Když je to anion od halogenkyseliny, chalkogenkyseliny nebo amidokyseliny, postupujeme stejně, ale za název dáme pro jistotu vždy ještě kulatou závorku, do které vepíšeme náboj celého aniontu včetně arabské číslice (i kdyby to byla jednička):
Posledním chytákem můžou být anionty od peroxokyselin. Tam musíme najít takovou původní kyselinu, která může existovat. Příklad:
Máme zadaný anion WO62-. Za náboj 2- dosadíme dva vodíky, takže kyselina by měla vypadat H2WO6. Když ale dopočítáme oxidační číslo wolframu, vyjde nám deset, což nejde. Takže si vzpomeneme na peroxokyseliny, kde má skupina dvou kyslíků oxidační číslo -II, takhle: (O2)-II. Kdyby naše nemožná kyselina měla místo dvou kyslíků tuhle peroxoskupinu, vypadala by takhle: H2WO4(O2). Teď je oxidační číslo wolframu VIII. To vypadá líp, ale wolfram dosahuje maximálně oxidačního čísla VI. Takže odebereme další dva kyslíky a vytvoříme druhou peroxoskupinu: H2WO4(O2)2. Teď je oxidační číslo wolframu VI, což už je použitelné. Je to kyselina diperoxowolframová, takže anion bude anion diperoxowolframanový (2-).
Našli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.