.

PREROMANTISMUS OBECNĚ 


Preromantismus byl poměrně široký proud evropské literatury, který vznikl ve druhé polovině 18. století jako reakce na klasicismus, protože ten autory dost svazoval. Preromantismus tedy opustil přísná pravidla, normy a strohost klasicismu, a místo nich zdůrazňoval tvůrčí svobodu. Inspirace antikou ale stále trvala, navíc se teď obdivovala příroda a prostý život dobrých venkovanů. Preromantickou literaturu psali hlavně měšťané a byla dost lidová – oblíbené byly lidové pověsti a středověké hororové příběhy, autoři také často sbírali lidovou slovesnost. Od rozumu se vrátili zpátky k citům, a tak občas místo "preromantismus" uslyšíte "sentimentalismus", to je prakticky totéž. No a v 19. století se z preromantismu stal romantismus.

  ZPÁTKY

Preromantismus byl reakcí na klasicismus a osvícenství.

Romány o nešťastné lásce v děsivé noční přírodě

Oblíbené byly romány (mj. romány v dopisech), pověsti, balady a písně. Básníci se stylizovali do národních mluvčích, bardů, lidových pěvců, věštců nebo proroků. A boj za národní a občanské umění probíhal i v divadlech.

A o čem se teda psalo? Příběhy byly hodně o citech a hlavně o nešťastných láskách, které většinou skončí tragédií. Často se to odehrávalo na hřbitovech, v ruinách hradů, u jezer, v lesích nebo prostě někde, kde byste se v noci měli bát. Čím víc tajemna, záhad a fantastična, tím víc preromantismu.

Preromantismus ve světě

Důležitou roli teď hrála také rozvíjející se národní hnutí, například Sturm und Drang v Německu.


  VPŘED

Všechna zbarvená hesla jsou odkazy na kapitoly o nich. A jelikož preromantismus znamená "před romantismem", můžete pokračovat taky tam.

Maruška, Adéla
Našli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.