.

MĚSÍC 


Měsíc (s velkým "M") je přirozená družice (neboli satelit) Země, okolo které obíhá ve vzdálenosti cca 384 000 km. Doba otočení Měsíce kolem své osy je stejná jako doba oběhu kolem Země - asi 29 a půl dne - proto z Měsíce vidíme stále tutéž stranu. Jeho poloměr (1737 km) je zhruba čtyřikrát menší než poloměr Země (6378 km).

Fáze Měsíce

Zatmění Slunce a Měsíce

Slapové jevy

Vzájemná poloha Slunce, Země a Měsíce ovlivňuje také přílivy a odlivy (tzv. slapové jevy), které jsou způsobené právě tím, jak na mořskou vodu působí gravitace Měsíce a Slunce. K největšímu přílivu a odlivu dojde, když jsou Slunce, Země i Měsíc v jedné řadě - příliv je zároveň v mořích nejblíž u Slunce a zároveň na druhé straně Země (nejblíž u Měsíce). Naopak "na bocích" této pomyslné spojnice je v tu chvíli odliv.

Povrch Měsíce

Měsíční povrch je pevný, pokrytý krátery a rozsáhlými plochami ztuhlé lávy, kterým se říká moře. Nemá atmosféru, počasí ani vítr, takže stopy astronautů v prachu jsou dodnes zřetelné.

Výpravy na MěsícJirka

Hanka, Castillo, Tereza


Full Moon Luc Viatour

přivrácená strana Měsíce

Pływy morskie

slapové jevy (místa přílivu označena světle modře na modré planetě Zemi)

Aldrin Looks Back at Tranquility Base - GPN-2000-001102

Buzz Aldrin na Měsíci (mise Apollo 11)Našli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.