.

SLUNEČNÍ SOUSTAVA 


Sluneční soustavu tvoří naše nejbližší hvězda jménem Slunce, osm planet, které kolem Slunce obíhají (v pořadí od Slunce: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun), plus spousta trpasličích planet, planetek, měsíců, meteoroidů a dalších kosmických objektů. Sluneční soustava je součástí galaxie nazývané Mléčná dráha, která obsahuje dalších asi 150 miliard hvězd.

Slunce

  MYŠLENKA HELIOCENTRISMU

Od dob starého Řecka až do 17. století většina lidí věřila v geocentrismus, tedy že Země je středem vesmíru a kolem ní obíhá Slunce, Měsíc, planety a všechno ostatní. Naopak heliocentrismus je představa, že středem vesmíru je Slunce a vše obíhá kolem něj. Starověké Řeky napadla i tahle druhá možnost, ale během středověku a na začátku novověku skoro všichni věřili církvi, která podporovala geocentrismus. V 16. století myšlenku heliocentrismu obnovil polský astronom Mikuláš Koperník a brzo nato Italové Giordano Bruno a Galileo Galilei prohlásili, že dokonce ani Slunce není uprostřed všeho. Dnes víme, že planety skutečně obíhají kolem Slunce, které není středem vesmíru ani středem sluneční soustavy, ale jen jednou z mnoha hvězd.

Planety

V naší sluneční soustavě se nachází osm planet. Ty čtyři blíž ke Slunci (Merkur, Venuše, Země, Mars) jsou menší a mají pevný povrch - někdy se jim říká kamenné nebo terestrické planety anebo taky

planety vnitřní sluneční soustavy. Zbytek (Jupiter, Saturn, Uran, Neptun) jsou planety o dost větší a jejich povrch je plynný, proto se jim přezdívá plynní obři nebo planety vnější sluneční soustavy. Uvnitř ale dost možná mají pevné jádro z ledu, prachu nebo hornin.

A teď průlet sluneční soustavou směrem pryč od Slunce:

MERKUR

VENUŠE

ZEMĚ

  ZEMĚ

Země si zaslouží samostatnou kapitolu, ne?

MARS

JUPITER

SATURN

URAN

NEPTUNJirka

Hanka, Tereza


Solar System true color

srovnání velikostí Slunce, planet a jejich měsíců (vzdálenosti mezi planetami nejsou ve správném měřítku)

Venus-real color

Venuše

OSIRIS Mars true color

Mars

Great Red Spot From Voyager 1

Velká rudá skvrna na Jupiteru (fotka ze sondy Voyager 1)

The Day the Earth Smiled - PIA17172

Saturn (fotka ze sondy Cassini)

Uranus clouds

UranNašli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.