Úplně první evropská civilizace sídlila na ostrově Kréta, to je jižně od pevninského Řecka. Podle mýtického krále jménem Mínos, který tu vládl, se jí říká civilizace mínojská. Vznikla někdy v první polovině 3. tisíciletí př.n.l. souběžně s jinou civiliziací na Kykladských ostrovech - její sídlo bylo na ostrově Délos a dochovalo se nám z ní jen pár mramorových sošek žen. Do roku 2000 př.n.l. obě postupně splynuly.
Přestože byla mínojská civilizace velmi vyspělá, téměř nic o ní nevíme. Největším problémem při získávání informací je písmo: Kréťané používali dva druhy písma: lineární písmo A a lineární písmo B. To první jsme zatím nedokázali rozluštit a z toho druhého se dochovaly prakticky jen obchodní spisy. Můžeme čerpat ještě z vykopávek britského archeologa Arthura Evanse, ale tím nám zdroje informací pomalu končí.
Do konce třetího tisíciletí př.n.l. se rozvíjela řemesla a místní obyvatelé začali používat měděné a později i bronzové nástroje. Už tehdy si stavěli ústřední topení, splachovací záchody a odpadní systémy. Na začátku druhého tisíciletí př.n.l. se na Krétě začaly objevovat první paláce - třeba Knóssos (ten nechal Artuhr Evans zrekonstruovat), Faistos nebo Mallia - a u nich se soustřeďovalo obyvatelstvo, takže tam vznikala města. Z paláců se tedy stala důležitá střediska a proto mluvíme o tomto období jako o tzv. "období prvních paláců".
POJEM LABYRINT
Palácům se podle královského symbolu oboustranné sekery (labrys) říkalo "labyrinty". Byly to obrovské budovy se spoustou místností (ten největší palác v Knóssu měl možná i tisíc pokojů), a proto se dnes tohle slovo používá pro jakékoliv místo, kde se můžete snadno ztratit.Jako jedni z prvních používali hrnčířský kruh a vyráběli typické červeno-černo-bílé nádoby s obrázky zvířat - hlavně býků, kteří byli posvátní. Zdejší polyteistické náboženství mělo jenom ženské bohyně a ženy obecně měly na Krétě vysoké postavení, mohly se stát například i kněžkami.
LEGENDA O MÍNOTAUROVI
Zmiňovaný mýtický král Mínos jednou nechtěl obětovat bohu moří Poseidónovi býka, a za ho bůh samozřejmě potrestal: žena mu porodila prazvláštního syna - člověka s býčí hlavou, zvaného Mínotaurus. Král ho zavřel do labyrintu v Knóssu a pravidelně ho krmil mladými Athéňany, dokud nepřišla řada na Thésea. Ten od královské dcery Ariadny dostal kouzelný meč a klubko niti, které na cestě labyrintem postupně odmotával. Mečem Mínotaura zabil a pak se díky niti dostal z bludiště ven.Přibližně kolem roku 1700 př.n.l. nejspíš zasáhlo Krétu velmi silné zemětřesení a skoro všechny paláce zničilo. Kréťané si je ale vybudovali znova, stavěli i další monumentální budovy a malovali na ně fresky. Tomu říkáme "období druhých paláců" a trvalo to až do 15. století př.n.l., kdy na Krétu vtrhli Achájové z mykénského Řecka a mínojskou civilizaci pohltili. Chvíli nato navíc palác v Knóssu vyhořel.
VPŘED
Kde se tu vzali Achájové? A co je to "mykénské Řecko"? Odpovědi se ukrývají v následující kapitole řeckých dějin: Homérské a archaické Řecko.Našli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.