.

ŘECKÉ NÁBOŽENSTVÍ 


Řecké náboženství bylo polyteistické - věřili ve vícero bohů.

  KONTEXT

O umělecké oblasti řecké kultury se dočtete v kapitole Kultura a věda starého Řecka.

Chaos a Titáni

Na počátku všeho byl Chaos. Z něj povstali bůh tmy Erebos a bohyně noci Nyx. Pak se objevilo světlo, den a později láska, podsvětí a Gaia - země. Ze země se zrodil bůh hvězdného nebe Úranos a bůh moře Pontos. Gaia a Úranos pak spolu zplodili dvanáct Titánů, kyklopy a obry. Jedním z Titánů byl Kronos, který měl několik dětí. Mezi nim byl i Zeus, který se na hoře Olymp dostal k vládě a stal se nejvyšším z bohů.

Nejdůležitější bohové

Nejprve Kronosovi děti. Zeus (skloňování: bez Dia, Diovi...) byl tedy nejvyšším z bohů. Ovládal počasí (zejména blesky) a mohl se proměňovat v cokoliv se mu zachtělo. Jeho sestrou a zároveň žárlivou manželkou byla Héra, bohyně nebes a patronka manželství. Dalšími sourozenci Dia byli Hádes - bůh mrtvých a vládce podsvětí, Poseidón - bůh moře a vody, který svým trojzubcem rozpoutával zemětřesení, pak Démétér - bohyně plodnosti a rolnictví a Hestiá - bohyně rodinného krbu a štěstí.

Většina ostatních důležitých bohů patří mezi Diovy potomky. Mezi děti, které měl s manželkou Hérou, patří například zuřivý bůh války Arés a bůh ohně Héfaistos, který jako kovář pracoval v sopce Etně a sloužili mu jednoocí kyklopové.

Zeus byl ale Héře nevěrný, a měl spoustu dětí i s jinými bohyněmi. Mezi tyto nemanželské děti patří Afrodíté - bohyně lásky a krásy a manželka Héfaista, Artemis - bohyně lovu a měsíce, krásný Apollón - bůh moudrosti a světla, který vedl devět múz řeckého umění, Hermés - posel bohů a bůh obchodníků s okřídlenými botami, nejkrásnější žena Helena a pár dalších.

Další děti měl Zeus s nebohyněmi, mezi ně patří mimo jiné nadlidsky silný Héraklés, zakladatel Mykén Perseus a také Dionýsos - polobůh oslav, veselí, zpěvu a vína. A pak je tu Athéna - bohyně moudře vedené vítězné války (na rozdíl od Area, který vedl válku zuřivě a často neúspěšně) - která podle jedné z legend vyskočila Diovy z hlavy, takže je to svým způsobem také jeho dcera.



Jirka


Stater Zeus Lampsacus CdM

Zeus na zlatém statéru

Poseidon Penteskouphia Louvre CA452

Poseidón s trojzubcem na korintské plaketě z 6. století př.n.l.



Našli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.