.

VENKOVSKÁ PRÓZA 


V 80. letech se u nás začal konečně rozvíjet i kritický realismus a v letech devadesátých už byl rozšířený. Tehdejší autoři navazovali na Nerudu a používali drobnokresbu - místo snahy vystihnout celou společnost se soustředili na konkrétní motivy. Kritičtí realisté se dají snadno rozdělit do dvou škatulek - autoři prózy o venkově a autoři prózy historické. V téhle kapitole se podíváme na tu první skupinu...

O venkovskou literaturu byl vždy velký zájem. Autoři kritického realismu ale začali na venkově hledat problémy, třeba generační rozdíl mezi tradičními babičkami a podnikavou mládeží. Postupně se tak zúžila idyličnost venkova.

  ZPÁTKY

Tahle kapitola popisuje období kritického realismu u nás. Jestli se potřebujete zorientovat v realismu nebo v českém realismu, stačí kliknout na tyto samostatné kapitoly. Realistické tendence se tu objevovaly už dříve, konkrétně v kapitolách Počátky realismu u nás, Májovci a Ruchovci a lumírovci.

Karel Václav Rais (1859 - 1926)

Karel Václav RAIS pocházel z chudé rodiny z Podkrkonoší, vystudoval učitelství a učil na vesnických a maloměstských školách. Ve vesnicích mu ale chyběla kultura a zábava, a tak zakládal knihovny, pořádal literární akce a snil po výletu do Prahy - sen se mu splnil a stal se dokonce ředitelem pražské školy. V Praze už mohl působit i jako spisovatel - psal výchovnou literaturu pro mládež, ale pak začal přecházet na realistickou tvorbu. Ke konci 19. století byl jedním z nejpopulárnějších spisovatelů. Příběhy zasazoval do Podkrkonoší a zaměřoval se na povahokresbu - soustředil se na podrobné prvky řeči těla a dalších projevů povahy.

Výminkáři (1891) je soubor smutných povídek o vztazích mezi starší a mladší generací. Výminek je totiž stavení nebo místnost, kam se přestěhovala starší generace hospodářů po tom, co někomu předala svůj hlavní statek.

Hlavním hrdinou románu Kalibův zločin (1895) je introvertní sedlák Vojta Kaliba, který se zakouká do mladé Karly.

  DĚJ DÍLA "KALIBŮV ZLOČIN"

Karlina matka z vypočítavosti dceru ke sňatku donutí, ale Karla je na Vojtu zlá a ve vztahu ho podvádí. Dobrosrdečný Vojta věří, že Karlu změní, ale nedaří se a manželství se rozpadá. Karlina matka nakonec dovede jednu menší potyčku mezi manžely až k soudu a na měsíc proto musí do vězení. Po návratu, když Vojta zjistí, že Karlino dítě není jeho, ve vzteku sekne Karlu do hlavy motykou. Sám si přitom ještě přivodí mrtvici.

Teréza Nováková (1853 - 1912)

Teréza NOVÁKOVÁ pocházela z bohaté pražsko-německé rodiny, k literatuře ji přivedla a značně inspirovala Karolina Světlá - i tvorba Novákové je plná ženské emancipace. Pět ze sedmi dětí jí zemřelo ještě za jejího života, jeden z přeživších byl významný literární kritik a historik Arne Novák. Nováková psala klasickou epickou prózu zasazenou do východních Čech. Její romány jsou většinou monografické, což znamená, že se točí kolem jedné hlavní postavy.

Jedním z jejích románů je Drašar (1914). Odehrává se v minulosti - na počátku 19. století - a několikrát odkazuje na národní obrození. Jistý Drašar je v něm přinucen k dráze kněze, což je problém, když se zamiluje. Nešťastných lásek prožije rovnou několik i po tom, co z církve odejde.

Antal Stašek (1843 - 1931)

Antal STAŠEK (vlastním jménem Antonín ZEMAN) se také narodil v Podkrkonoší, chvíli se živil jako advokátní pomocník, chvíli dělal vychovatele v Rusku, angažoval se v politice a ke konci života žil v pražské Krči. Jeho syn Karel je známý pod spisovatelským pseudonymem Ivan Olbracht. Díla jsou zasazena do Podkrkonoší a objevují se v nich socialistické až komunistické myšlenky.

Román O ševci Matoušovi a jeho přátelích (1932) se odehrává v polovině 19. století. Matouš je velmi nespokojený a nešťastný, nakonec se seznámí s komunistickými myšlenkami a odejde do zahraničí.


  VPŘED

Jak jste se dozvěděli na začátku - kdo nepsal o venkově, ten se věnoval historické próze. V této době také začalo fungovat Národní divadlo, s nímž se pojí několik dramatiků.

Jirka




Našli jste chybu? Máte dotaz? Nápad? Připomínku? Pochvalu? Napište nám na info@edisco.cz.